Uživatelská příručka pro ubytované hosty v soukromém penzionu Valtínov č.p. 82


Vítáme Vás  v srdci České Kanady a budeme velmi potěšeni, když se u nás budete cítit i chovat jako doma.


Vítáme u nás nekuřáky i  kuřáky, kteří nebudou kouřit  ve vnitřních prostorách. Prosíme, respektujte toto pravidlo, ubytování je nabízeno nejen Vám, ale i rodinám s dětmi, cyklistům, turistům a jiným sportovcům.


Noční klid

Zvířata lovící ve dne mají nárok na odpočinek. Zvířata lovící v noci mají nárok si něco ulovit. A sousedé navíc chtějí spát. Prosíme, ztlumte vše, co vydává zvuky, např. zpěv, hudební produkci, děti, hádky, smích mezi 22. a 7. hodinou na nízkou frekvenci.

Za všechny možné posluchače Vám tímto děkujeme.


Voda je pitná.

Zdrojem vody je vrtaná studna, odkud je voda z hloubky 20m čerpadlem dopravena do chalupy. Prosíme, nemanipulujte s vrtem nebo s rozvody vody, v případě problémů nás ihned kontaktujte.

Voda je pravidelně kontrolována rozborem, má nižší PH, které je způsobeno žulovým podložím. Pro možné kolísání kvality vody v průběhu roku doporučujeme pro přípravu kojenecké stravy vodu, na kterou je dítě do 1 roku věku zvyklé.

Teplá voda se ohřívá v elektrických bojlerech, napojených na proud s nízkým tarifem. Každý apartmán má samostatný bojler o obsahu 80l. V případě vyčerpání je třeba počkat, až se zásoba vody opět ohřeje.

Prosíme, vodou neplýtvejte.


Odpadky

prosíme, třiďte. Na běžný odpad jsou v kuchyni pod oknem umístěny třídící boxy a v úklidové místnosti bílé kontejnery na sklo a papír (kartóny, noviny, časpopisy). Drobné papírky dejte do směsného odpadu.

Biomasu je možno dát na kompost v zahradě pod břízami. Nepatří tam pečivo, plastové pytlíky, trojhranné čajové sáčky a odkrojky z hub. Houby, prosím, vysypte do lesa na semínko a staré pečivo nechejte v košíku u kamen. Je-li pečivo plesnivé, vyhoďte ho do směsného odpadu.

Odpadkové koše v koupelnách a na chodbách jsou na drobný směsný odpad.

Pokud během svého pobytu vyprodukujete větší množství směsného odpadu a plastů než je kapacita třídících boxů, prosíme, vyneste je, za chalupou jsou k dispozici plastové popelnice. Pro jednodušší manipulaci s odpadem jsou v kuchyni k dispozici sáčky do odpadkových košů.

 

Kuchyň

Naší snahou bylo vybavit kuchyň tak, aby vaření bylo rychlé a pohodlné. Budeme rádi za Vaše podněty, co Vám u nás chybělo.

  • Myčka

V rámci úspory vody, času a chemie ji, prosíme, používejte důsledně. Pouze největší kusy nádobí, připálené nebo zaschlé hrnce umyjte v ruce. Před zapnutím vložte kávovou lžičku  prášku do myčky. Myčku zapínejte vždy plně naloženou, a to jednoduchým otočením voliče teploty na 70°C, stiskem tlačítka Half loaded a tlačítka START. Nádobí je umyto po rozsvícení šipky, mytí trvá cca 1 hod. Vzhledem ke složení vody je polovina tablety, program na poloviční náplň a teplota 70°C ideální kombinací pro dokonale umyté nádobí. Nepoužívejte, prosím, EKO program nebo programy s nižší teplotou – mastnota pak zanáší potrubí.

  • Indukční vařič

Používejte pouze nádobí vhodné na indukční vaření, kterým je naše kuchyň vybavena. Použití vlastního nádobí je třeba ověřit. Zapnutím do sítě se rozsvítí kontrolka L. Po postavení hrnce zmáčkněte tlačítko On/Standy a dále buď a nebo tlačítko:
Heat – teplota vaření 1-10 – automaticky se nabídne 5
Temp – teplota vaření ve stupních 60°C -240°C – automaticky se nabídne 120°C.
Tlačítky + nebo – regulujeme intenzitu.
Pozor – indukční vaření je velmi rychlé.
V případě potřeby je v zásuvce další vařič značky Huyndai – ovládá se podobně. Zapíná se tlačítkem ON/OFF a stiskem tlačítka MENU zvolíte režim HEAT, dalším stiskem režim TEMP. Otočným tlačítkem volíte intenzitu vaření. Třetím stiskem tlačítka MENU přejdete do režimu HEAT s časovačem – otočným tlačítkem lze zvolit čas vaření.

  • Mikrovlnná trouba

má velmi jednoduché ovládání. Tlakem k sobě otevřete dvířka, vložíte ohřívaný pokrm v nádobě bez kovových prvků a otočením časovače vpravo zvolíte potřebný čas. Ohřev 1 hrnku trvá cca 2 minuty.

  • Pečící trouba

má také velmi jednoduché ovládání. Tlačítkem vlevo zvolíte program - ve směru hodinových ručiček je: osvětlení, klasické pečení, pečení s horkým vzduchem, horní ohřev, horní ohřev s horkým vzduchem, gril, gril s horkým vzduchem a rozmrazování. Tlačítkem vpravo zvolíte potřebnou teplotu. Tlačítko uprostřed je mechanická minutka, abyste svůj pokrm nepřipálili. V případě znečištění, prosíme, vnitřek trouby po vychladnutí vymyjte.

  • Ruční šlehač

je k dispozici i s mísou, kterou lze společně se šlehačem zasadit do stojánku a pokrm nechat jednoduše zpracovávat. Podle hustoty zpracovávaného pokrmu  jsou na míchání hnětače nebo šlehače, do otvoru označeného ozubeným kolečkem patří zasunout  ta metla, která má na násadce malé ozubené kolečko. Šlehač má několik rychlostí, pracujte s ním opatrně a nenechávejte s ním pracovat děti.

  • Mixér

je k dispozici i s nádobkou na mixování a nástavcem a nádobkou na drcení. Ovládání je jednoduché, jedním tlačítkem, ale opět prosíme, nenechávejte s ním pracovat děti.

  • Toustovač

prosím používejte s vloženým pečícím papírem.

  • Kávovar

Při zapnutí použijte pouze horní tlačítko, které slouží k nahřívání výdeje kávy. Tlačítko na šlehání mléka není z provozních důvodů funkční. Při přípravě kávy postupujte dále dle přiloženého návodu. Kávové pody jsou k dispozici za cenu 15,- Kč za kus. Prosím vyúčtujte dle skutečné spotřeby na konci pobytu.

  • Výčepní zařízení

Je k dispozici po předchozí domluvě. Máme k němu všechny 3 hlavy běžně vyráběných sudů v ČR (Plzeň,Starobrno,Kofola).
Po použití ho vypláchněte pomocí přiložené nádoby. Děkujeme.

  • Topinkovač

Pro výrobu suchých toustů a topinek – stačí zasunout pečivo a nastavit požadovanou délku opékání.


Krbová kamna

V zimních měsících je potřeba pro udržení tepelné pohody ve společenské místnosti i celé chalupě přitopit si v krbových kamnech, umístěných v kamenné společenské místnosti. Dřevo je připraveno u kamen nebo před chalupou.

Na regulaci ohně slouží malá zlatá páčka pod dvířky kamen a černá páčka nad prosklenými dvířky. Obě páčky zcela vpravo znamenají největší přívod vzduchu a tím i nejintenzivnější hoření.

Pro zatopení použijte malý kousek pevného podpalovače - PePo, který je připraven u kamen, společně se zápalkami. Kousek PePa vložte do kamen, zapalte jej a naložte na něj polen, co se vejde a maximálně otevřete regulaci vzduchu. Kamna mají delší dobu náběhu, nechte je zpočátku v klidu rozhořet.

Před otevřením dvířek dejte zlatou páčku vpravo, dvířka mírně otevřete a počkejte  3 vteřiny, než je otevřete úplně. Při rychlém otevření dvířek vnikne do místnosti větší množství kouře.

Jste-li v chalupě, je lepší oheň udržovat přiložením 1-2 polínek při plném otevření vzduchu. Nezačerňuje se tak tolik prosklená plocha dvířek.

Na noc nebo při delším odchodu z chalupy regulaci vzduchu stáhněte a kamna naložte. V ohništi ještě po osmi hodinách zůstává žhavý popel, stačí přiložit nové dřevo a dát páčky regulace přívodu vzduchu doprava, oheň se většinou po chvíli rozhoří bez nového zatápění.

Pod topeništěm je popelník, který je třeba občas vyprázdnit. Nádoba na popel je před chalupou.

Prosíme, dodržujte dostatečný odstup od kamen, hlídejte svoje děti a svršky, ať nedojde k úrazu či poškození majetku. Hasičák, který snad nikdy nebudete potřebovat, je umístěn pod schodištěm.

 

Sklep

Vstupujte pouze na vlastní nebezpečí. Je nízký, vlhký a kluzký. Uskladnit tam lze pouze potraviny v nepropustném obalu. Občas tam lze ulovit slepýše, užovku, žabku, ještěrku, netopýra nebo různé druhy brouků.

Pro zájemce je ve sklepě umístěna malá vinotéka s výběrem vín z brněnské vinařské oblasti.
Cena lahve je 150,- Kč.
Prázdné láhve vč. poplatku nechejte po ukončení pobytu na viditelném místě v kuchyni. Přejeme příjemný požitek z pěkného vína.


Rybník

Po rekonstrukci je možno se koupat a rybařit v nedalekém rybníku s písečnou plážičkou.

Rybářské vybavení nepůjčujeme, kdo chce rybařit, je třeba, aby si přivezl vlastní pruty. Rybaření pro hosty penzionu je zdarma. Úlovky 40 - 50 cm je možno si odkoupit za 150,- Kč za kus. Úlovky nad 50 cm – trofejní kousky - vraťte zpět. Rybaření je možno pouze s háčkem bez protiháčku.

Za ryby děkujeme za dodržování pravidel rybolovu.
 

Trávník

Snažíme se, aby byl téměř anglický, a budeme potěšeni, když se k němu budete chovat jako ke koberci ve vlastním obýváku. Chodit, skákat, běhat, ležet je samozřejmě povoleno.

Při přejíždění auty, netočte prosím koly na místě a pokud možno neparkujte na hřišti. Nestavte na trávník horké předměty, na to je lepší kamenné dláždění, nesekejte na něm dřevo a nenechávejte dlouhodobě ležet různé deky, bazénky, apod. V sezóně bývá sekán 2x týdně, takže je možné, že se potkáte s naším sekáčem. V žádném případě by vás ale neměl budit brzy z rána :-)

Za trávník děkujeme.


Úklid

V úklidové místnosti v přízemí je pro potřeby běžného nebo mimořádného úklidu k dispozici:
• smeták
• mop
• vysavač
• kbelík s hadrem

Za poplatek 20,- Kč je možno použít pračku, ale pouze s ekologickým pracím prostředkem, který je k dispozici. Před zapnutím pračky zkontrolujte, zda je puštěná voda – stříbrný kohoutek na zdi. Po ukončení praní vodu opět zastavte. Univerzální program je na prvním otočení kolečka volby programu s tím, že si zvolíte samostatnými tlačítky teplotu, počet otáček a intenzitu ušpinění prádla – doporučujeme 40 C, ušpinění  - stupeň 2 a maximum otáček. Čas praní cca 1hod 20 minut. Použití pračky nahlaste při ukončení pobytu.

Pokud chcete prádlo i usušit, je k dispozici sušička. Před vložením prádla zkontrolujte, zda je prázdná nádobka na vodu – je umístěna v levém horním rohu sušičky a zda je čistý filtr – je vložen ve dvířkách sušičky. Po vložení prádla zapněte tlačítkem ON/OFF a jemným dotekem na tlačítko P najděte sušení v čase 2:02 – svítí na dispeji. Toto je ideální program na sušení většiny běžného prádla. Doba sušení je orientační, sušička si sama hlídá vlhkost prádla. Ověřte si vhodnost vložených předmětů na sušení. Za zničené věci nemůžeme nést odpovědnost. Po ukončení sušení je třeba vylít nádržku na vodu a vyčistit filtr, který je umístěn ve dvířkách sušičky. Je-li nádobka plná, sušička automaticky přestane sušit a svítí červená kontrolka. Děkujeme za udržování pořádku kolem pračky i sušičky.


Po dobu pobytu udržujte přiměřený (ne)pořádek. Děkujeme.

 

Sportovní vyžití

Při použití sportovního nářadí a náčiní, prosíme, mějte na paměti, že se nejedná o profi vybavení, ale pouze to, co nám vnitřní a venkovní prostor dovolí.
Pamatujte na vlastní bezpečnost a hlavně na bezpečnost svých ratolestí. Přejeme vám příjemnou zábavu a hry bez úrazů.

U stodoly stojí trampolína. Vstupujte na ní, prosíme, jednotlivě a bez bot a dodržujte bezpečnostní pokyny, které jsou přiloženy. Za děti odpovídají rodiče.

Na stodole lze využít basketbalový koš k tréninku.

Kola lze uložit do kolníku, kde se nachází další sportovní vybavení – ping-pongový stůl, míče, terč a stojan na lukostřelbu, červená páska a kolíky na nalajnování hřiště, pálky na badminton, slunečník, opékáčky, aj.

Ve stodole lze využít kulečníkový klub. Klíč je mezi ostatními klíči. Po odchodu, prosíme zamknout.

Ping-pong si lze zahrát po rozložení stolu, který je v kolníku, kdekoliv na venkovním hřišti. Za deště stůl, prosíme, ukliďte zpět. Nemanipulujte stolem násilím.

V chodbě je terč na šipky. Hráči hrajte bezpečně pro sebe i své okolí.

Travnaté hřiště za chalupou je možno osadit sloupky na natažení sítě pro volejbal, nohejbal, badminton nebo přehazovanou. Páska na lajny je v kolníku.

 

Při ukončení pobytu

• vyprázdněte ledničku a vypněte přívod elektřiny
• z kuchyně si odneste veškeré zbytky potravin
• špinavé nádobí naskládejte do myčky a zapněte ji dle pokynů
• ložní prádlo nesvlékejte
• použité ručníky nechejte v koupelně
• prohlédněte důkladně všechny police, věšáky a úložné prostory, abyste u nás něco důležitého nezapomněli
• napište na nástěnku, co se rozbilo, co nefunguje a jiné Vaše postřehy a nápady, za které Vám budeme vděčni.
• neodnášejte si domů naše vybavení, nechejte ho pro další návštěvníky


Připravujeme pro Vás

• saunu pod schodištěm s návazností na sprchový kout ve spodní koupelně. Tento sprchový kout prosím zatím nepoužívejte.


Na Vaši další návštěvu se těší
Luboš a Jana Šmikmátorovi